Zalety i wady patelni żeliwnych?>

Patelnie żeliwne bez wątpienia są jednymi z najtrwalszych naczyń, jakie można spotkać we współczesnych kuchniach. Jednak mają one zarówno swoje wady i zalety.

Zalety patelni żeliwnych

Bez wątpienia patelnie z żeliwa są solidne i wytrzymałe, nie ulegają odkształceniom i wybrzuszeniom - inwestycja w takie naczynie będzie inwestycją na wiele lat. Co więcej, nagrzewają się równomiernie, a do tego dobrze akumulują ciepło. Nadają się do przyrządzania różnego rodzaju potraw - od sosów, poprzez potrawy duszone, aż po smażone mięso; są zatem niezwykle funkcjonalne.

Wady patelni żeliwnych

Wielu klientów sklepów z wyposażeniem kuchennym odstrasza wysoka cena patelni żeliwnych (na stronie Ostry Sklep zobaczysz je we w miarę przystępnej cenie). Ponadto jej trwałość jest zależna od jej właściwego użytkowania; taka patelnia wymaga konserwacji przed pierwszym użyciem, jak również regularnego natłuszczania w późniejszym okresie. Jest również podatna na korozję, przez co nie nadaje się do dłuższego przechowywania żywności. Nie można jej także myć w zmywarce, co sprawia, że utrzymanie jej w czystości staje się nieco problematyczne. Co więcej, podczas ręcznego mycia należy uważać na powstawanie ewentualnych zarysowań - z tego powodu nie można posługiwać się szorstkimi gąbkami oraz silnymi detergentami.

Tags: