Ekstrakt z wanilii - istotne informacje?>

Nie każdy wie, że ekstrakt waniliowy powstaje po odpowiednim procesie fermentacji owoców wanilii. To właśnie on pozwala uzyskać słodki i dość charakterystyczny aromat.

Ekstrakt waniliowy: zastosowanie

Pomimo że w kuchni wanilię można spotkać w kilku formach, to jednak jedną z najbardziej charakterystycznych jest ekstrakt waniliowy. To właśnie on niejednokrotnie poprawia smak wielu słodkich potraw, w głównej mierze deserów, takich jak ciasta, puddingi, kremy i tym podobne. Co ciekawe, ekstrakt jest również stosowany do produkcji likierów.

Warto również wspomnieć, że ekstrakt z wanilii znajduje swoje zastosowanie również w kuchni, która charakteryzuje się dość pikantnym smakiem. Świetnie sprawdza się w kompozycji z imbirem, goździkami czy daniami mięsnymi oraz różnego rodzaju sosami. Z pomocą ekstraktu waniliowego można również doskonale doprawić ryby.

Właściwości ekstraktu waniliowego

Ekstrakt waniliowy jest środkiem, który skutecznie walczy ze stanami zapalnymi. Jest on silnym przeciwutleniaczem, w związku z czym posiada także działanie antybakteryjne. Oznacza to, że jest w stanie neutralizować wolne rodniki, które odpowiadają za rozwój wielu chorób, w tym nowotworowych.

Ekstrakt z wanilii jest także polecany tym, którzy mają gorszy nastrój - według badań - regularne spożywanie go zmniejsza między innymi objawy depresji, niepokoju oraz przygnębienia. Wanilia pobudza organizm i sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy.

Tags: