Formy do pieczenia domowego chleba?>

Coraz więcej osób postanawia piec swój własny chleb w domu, aby sprawić, że magia i zapach pieczenia tego tradycyjnego pożywienia pozostała w ścianach domowego zacisza. Doskonałej jakości wypieki wcale nie muszą powstawać w kaflowych piecach i przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odpowiedniej wielkości forma do pieczenia, kilka składników i dużo zapału.

Foremka na chleb

Teoretycznie piekąc chleb bierze się pod uwagę tylko jeden kształt - średniej wielkości prostokąt. Czy aby na pewno jest to najlepszy wybór? Być może tak, ale w praktyce często można trafić również na inny. Kwadratowe lub okrągłe chlebki to doskonały sposób na namówienie dziecka do spożycia tego właśnie bochenka zamiast kolejne porcji słodyczy. Ok, stwierdzenie o całym bochenku jest zapewne przesadzone, ale chodzi o zamysł i to, że chleb w innej foremce będzie zwyczajnie bardziej interesujący.

Materiał formy do pieczenia

Dzisiejsze formy do pieczenia są już nie tylko metalowe i silikonowe. Z powodzeniem na półkach sklepów można znaleźć formy teflonowe o pięknym, czarnym kolorze lub też wygodne formy jednorazowe. Te ostatnie są na tyle praktyczne, że wypiek można w nich na jakiś czas pozostawić, dzięki czemu chleb lub ciasto można położyć bezpośrednio na blacie nie martwiąc się o jego pobrudzenie. Formy tego typu nie przylegają do wypieków nawet, jeśli zapomni się ich wysmarować. Jedyną wadą jest często odkształcanie się podczas przechowywania.

Tags: